Achievements

  • Home -
  • Achievements

CBSE 2019-20

# Date Event/Competition Venue Participating Students Result
1 09/11/2019 - 13/11/2019 CBSE National Lawn Tennis Tournament 2019 - Under 17 Individual Delhi Public School, Yamuna Nagar Jagadhari Maitrye Rana (IX) Silver Medal
2 09/11/2019 - 13/11/2019 CBSE National Lawn Tennis Tournament 2019 - Under 17 Mixed Doubles Delhi Public School, Yamuna Nagar Jagadhari Kanishk Pal (XII) Silver Medal
3 09/11/2019 - 13/11/2019 CBSE National Lawn Tennis Tournament 2019 - Under 19 Team event Delhi Public School, Yamuna Nagar Jagadhari Md. Smeer (IX) and Dushyant Deshwal (IX) Bronze Medal
4 26/09/2019 - 05/10/2019 Position in CBSE Cluster XX Basketball Tournament The Mann School, Delhi. Harsh Raj (VIII), Adnan (IX), Himanshu (IX), Ajay (IX), Ankit (IX), Aman (IX), Deepak (IX), Himanshu (IX), Lavi (X), Aman Joy (X), Saif (X), Nimosh (XI) II

CBSE 2018-19

# Date Event/Competition Venue Participating Students Result
1 03/10/2018 - 07/10/2018 CBSE CLUSTURE XX BASKET BALL TOURNAMENT ST.Giri Public School Sec-3 Rohini Deepak(IX) Himanshu(IX) Sahil(IX) Ashish(IX) Jai Parkash (IX) Himanshu(IX) Ankit(IX) Ajay(VIII) Amit(XI) I
2 10/09/2018 - 14/09/2018 Achievement in CBSE Cluster XX Tennis Tournament Gitaratan Jindal Public School Junior Boys Kanishk Pal (X) Maitreya Rana (X) Hansraj (X) Yashwant Yadav (VII) Daksh Gupta (VIII) III
3 10/09/2018 - 14/09/2018 Achievement in CBSE Cluster XX Tennis Tournament Gitaratan Jindal Public School Senior Boys Sacchit Sharrma (XII) Gurnoor Singh (XII) Abhishek Saroha (XII) Harshit Yadav (XII) Md. Sameer (XI) III
4 10/09/2018 - 14/09/2018 Achievement in CBSE Cluster XX Tennis Tournament Gitaratan Jindal Public School Junior Girls Jigyasa Sharma (XI) Shreya Sagar (XI) Vamsi (IX) Janvi Prajapati (X) II

CBSE 2017-18

# Date Event/Competition Venue Participating Students Result
1 06/11/2017 - 11/11/2017 CBSE National Lawn Tennis Tournament 2017 Bannari Amman Public School, Tamil Nadu Daksh Gupta (VII), Pranshu Garg (VIII), Kanishk Pal (IX), Maitreya Rana (IX) III
2 07/10/2017 - 18/10/2017 CBSE Cluster XX Basket Ball Tournament Under-19 Senior Boys category S.D. Public school Punjabi bagh Aakash Hooda (XI), Ankit(VIII), Shavinder(XI), Gaurav(XI), Himanshu(IX), Jai prakash(IX), Ashish(IX), Deepak(VIII), Saurabh Yadav(XI), Amarendera Singh Yadav(XI), Sahil(IX), Amit(XI) I
3 04/10/2017 - 11/10/2017 Under 19 Boys M.M. Public School Abhishek Saroha (XI), Sacchitt Sharrma (XI), Gurnoor Singh Gulati (XI), Harshit Yadav (XI) III
4 04/10/2017 - 11/10/2017 Under 17 Boys M.M. Public School Pranshu Garg (VIII), Daksh Gupta (VII), Maitreya Rana (IX), Kanishk Pal (IX) I
5 04/10/2017 - 11/10/2017 Under 19 Girls M.M. Public School Misha Sood (XII), Gauri Agarwal (XII), Ishika Rajwar (XI), Prartha Dwivedi (XII) II
6 04/10/2017 - 11/10/2017 CBSE Cetral Zone Lawn Tennis Tournament 2017 Under 17 gilrs M.M. Public School Vritika(VIII), Jigyasa (IX) Sharma, Janvi Prajapati (IX), Shreeya Sagar (IX) III

CBSE 2016-17

# Date Event/Competition Venue Participating Students Result
1 01/12/2016 - 05/12/2016 Under-19 Mixed Doubles Event Billabong High International School Prarthna Dwivedi (XI),Prarthna Dwivedi (XI) Gold Medal
2 01/12/2016 - 05/12/2016 Under-19 Girls Team Event Billabong High International School Jigyasa Sharma (IX), Gauri Agarwal (XI), Prarthna Dwivedi (XI), Misha Sood (XI) Bronze medal
3 01/12/2016 - 05/12/2016 Under-14 Boys Team Event Billabong High International School Daksh Gupta (VI), Pranshu Garg (VII), Maitreya Rana (VIII), Kanishk Pal (VIII) Bronze medal
4 01/12/2016 - 05/12/2016 Under-19 Girls Individual Event Billabong High International School Jigyasa Sharma (IX), Gauri Agarwal (XI), Prarthna Dwivedi (XI), Misha Sood (XI) Silver medal
5 01/12/2016 - 05/12/2016 Under-14 Boys Individual Event Billabong High International School Daksh Gupta (VI), Pranshu Garg (VII), Maitreya Rana (VIII), Kanishk Pal (VIII) Gold Medal
6 01/12/2016 - 05/12/2016 CBSE National Lawn Tennis Championship 2016-17 Under-19 Boys Team Event Billabong High International School Yugal Bansal (XII), Akshay Singh (XII), Sacchitt Sharma (X), Tushaar Kumar (XII), Harshit Yadav (X) Gold Medal
7 20/10/2016 - 27/10/2016 CBSE CLUSTER XX Basket Ball Tournament ITL Public school, Sector-9, Dwarka Aakash Hooda (X), Ankit (X), Shavinder (X), Rachit (XI), Sombir (XI), Sahil (IX), Amit (X), Vishal (XI), Gaurav Rathee (XI), Amit (XI) I
8 21/10/2016 - 25/10/2016 Under-19 Girls M.M. Public School Jigyasa Sharma (IX), Gauri Agarwal (XI), Prarthna Dwivedi (XI0, Misha Sood (XI) II
9 21/10/2016 - 25/10/2016 Under-14 Boys M.M. Public School Daksh Gupta (VI), Pranshu Garg (VII), Maitreya Rana (VIII), Kanishk Pal (VIII) I
10 21/10/2016 - 25/10/2016 CBSE Central Zone Tennis Championship 2016-17 Under-19 Boys M.M. Public School Yugal Bansal (XII), Akshay Singh (XII), Sacchitt Sharma (X), Tushaar Kumar (XII), Harshit Yadav (X) I
11 05/10/2016 - 07/10/2016 CBSE Central Zone Handball Championship Yuva Shakti Model School Deepika Yadav (XII), Sakshi Verma (XII), Kiran(XII), Sonali Jain (XII), Ishika Bansal (XI), Himanshi Raghav (XI), Ishika(X), Elina(X), Neha Batra(X), Anushka Taneja (X), Suman Kumari (VIII), Sakshi Thakur(VIII) IV
12 14/07/2014 Secondary M.M. Public School Milind Gupta (X) and Vinayak Budhiraja (XI) Seleted for Level -II
13 14/07/2016 Middle M.M. Public School Lavi Hassija (VII) and Raja Aysuh (VII) Seleted for Level -II
14 14/07/2016 Avishkar Quiz Level-I (Primary) M.M. Public School Chirag Aggarwal (IV) and Mayank Mishra (V) Seleted for Level -II

CBSE 2015-16

# Date Event/Competition Venue Participating Students Result
1 16/12/2015 CBSE Expression Series on Pt. Madan Mohan Malaviya Online Krishna Sachdeva Cash Award of Rs. 2500/-
2 03/11/2015 - 09/11/2015 CBSE Basket Ball Cluster-XII Championship Apex Public School, Sant Nagar, Burar Rachit (X), Vishal Gupta (XI), Satyajeet (XI), Ankit (XI), Akash Hooda (X), Sahil (VIII), Parvesh (IX), Bikash (XI), Rahul (X), Amit (VIII), Amit (XI), Ankit (X) I
3 25/11/2015 - 30/11/2015 MIXED DOUBLES Jain International School, Nagpur SAHEJ SOMANI Gold Medal
4 25/11/2015 - 30/11/2015 INDIVIDUAL EVENT Jain International School, Nagpur YUGAL BANSAL Silver medal
5 25/11/2015 - 30/11/2015 CBSE NATIONAL LAWN TENNIS TOURNAMENT - U-19 TEAM Jain International School, Nagpur YUGAL BANSAL, SACCHITT SHARRMA, SAHEJ SOMANI, PARTH SHARMA and AKSHAY Silver medal
6 11/10/2015 CBSE Expression Series on Sh. Jayaprakash Narayan Online Krishna Sachdeva Cash Prize of 1500/-
7 28/10/2015 - 31/10/2015 Under-14 M.M. Public School, Pitampura Priyanshu Garg, Ricky Shehrawat, Maitre Rana IV
8 05/09/2015 CBSE Expression Series on S. Radhakrishnan Online Vani Pandey Cash Award of Rs. 2500/-
9 05/09/2015 CBSE Expression Series on S. Radhakrishnan Online Krishna Sachdeva Cash Award of Rs. 2500/-
10 28/10/2015 - 31/10/2015 CBSE North Zone-I Tennis Tournament Under-19 M.M. Public School, Pitampura Sacchitt Sharrma (IX), Yugal Bansal(X), Parth Sharma(XII), Sahaj Somani(XII) II
11 27/08/2014 No tobacco Day Competition 2015 Online Students of class VII and VIII Certificate of Merit
12 27/08/2015 CBSE Expression Series on Dhyan Chand Online Lavi Hassija Cash Award of Rs. 2500/-
13 14/08/2015 CBSE Expression Series Online Kajal Sethiya Cash Award

CBSE 2014-15

# Date Event/Competition Venue Participating Students Result
1 23/01/2015 - 25/01/2015 Regional level Science Exhibition Sub theme “Landmarks in Mathematics and Science” G.D. GOENKA PUBLIC SCHOOL, Kar kar doma Nakul Goel and Raj Kamal selected for the CBSE National exhibition
2 08/12/2014 - 12/12/2014 Team Under-14 Emarald Heigts Hr. Sec. School, Indore, M.P. Sachitt Sharma, Harshit Yadav and Ricky Sehrawat Gold Medal
3 08/12/2014 - 12/12/2014 Individual Under-14 Emarald Heigts Hr. Sec. School, Indore, M.P. Sachitt Sharma Gold Medal
4 08/12/2014 - 12/12/2014 CBSE National Lawn Tennis Tournament Individual Under-19 Emarald Heigts Hr. Sec. School, Indore, M.P. Yugal Bansal Silver medal
5 29/10/2014 - 01/11/2014 Zone-1 CBSE Lawn Tennis Tournament (Under-10 Boys) M.M. Public School Lavi Hassija (V) Harivansh (IV) II
6 29/10/2014 - 01/11/2014 Zone-1 CBSE Lawn Tennis Tournament (Under-14 Boys) M.M. Public School Sacchitt Sharma (VIII)Harshit Yadav (VIII) Ricky Sehrawat (VIII) Aman Jathani (IX) I
7 29/10/2014 - 01/11/2014 Zone-1 CBSE Lawn Tennis Tournament (Under-19 Boys) Zone-1 CBSE Lawn Tennis Tournament (Under-19 Boys) Yugal Bansal (X)Mohit Bharadwaj(XI) Parth Sharma (XI) Sahaj Somani (XI) II
8 09/10/2014 - 11/10/2014 CBSE Handball Tournament Maharaj Agrasen Public School, Ashok Vihar Deepika Yadav, Sakshi Verma, Kiran Bhardwaj, Sonali Jain, Manisha, Simran, Ritika, Bhavya, Chanchal IV
9 01/10/2014 - 02/10/2014 Under 14 (35 Kgs) Convent of Gagan Bharti Debashish Bronze medal
10 01/10/2014 - 02/10/2014 CBSE North Zone-I Judo Tournament Under 16 (45 Kgs) Convent of Gagan Bharti Convent of Gagan Bharti Silver medal